Pusťte se s dětmi do stříhání!

Znáte přínosy stříhání pro dětský rozvoj? Je jich víc než si myslíte!

Článek o Stříhání jsme připravovali pro jeden český server zaměřený na maminky a děti. A rozhodli jsme se o něj podělit i zde, na našem blogu, protože stříhání děti rozvíjí všemi možnými směry a je dobré vědět, proč je vlastně stříhání pro děti důležité.

Používání nůžek rozvíjí jemnou motoriku, je to díky pohybu, při kterém dítě otvírá a zavírá nůžky. Tak posiluje malé svaly na rukou. Stejné svaly dítě používá také při držení pastelky nebo lžíce. Stříhání dále přispívá k rozvoji koordinace očí a rukou. Dítě jednou rukou stříhá, druhou drží papír, a přitom bedlivě sleduje pohyb nůžek očima. Tím, jak dítě jednou rukou drží papír a druhou stříhá, rozvíjí mimo jiné tzv. bilaterální koordinaci. To znamená, že dítě zapojí obě strany těla současně, ale každá ruka provádí jiný úkol. Vystřihuje-li například kolo, pracuje tak, že jednou rukou drží a otáčí papír a druhou stříhá a pohybuje se kolem linie. Stříháním nacvičuje také soustředěnost, která je v životě důležitá, ať čteme knihu, učíme se nebo si jen s někým povídáme. Děti se soustředěnosti učí postupně. Z počátku udrží pozornost jen chvíli, a právě stříháním si tuto důležitou dovednost trénují a zlepšují.

Jak tedy se s nácvikem stříhání začít? Není nutné začínat s ostrými nůžkami. Na trhu dnes najdeme spoustu plastových nůžek, které jsou určené pro děti od 2 let. Výhodou je, že jediné, co s nimi ustřihnete, je papír. Nemusíte se tak bát, že si dítě ublíží nebo ustřihne kromě papíru také ubrus, vlasy nebo oblečení. Nicméně bez ohledu na to, jaké nůžky pro první nácvik použijete, je vždy dobré si určit základní pravidla s jejich manipulací. Tedy, že nůžky přenášíme pomalu, bez spěchu a nejlépe uložené v pouzdru, penálu či plastové krabičce. Pracujeme s nimi v klidu u stolu, žádné šermování nebo máchání, a po stříhání je vždy vracíme zpět na vyhrazené místo.

Druhým krokem je, ukázat dětem, jak nůžky správně držet a pomoci jim při prvních pokusech stříhání. Klidně jim veďte ruku, natočte ji správným směrem nebo přidržujte papír. Ze začátku půjde hlavně o to, střihnout do papíru. Při prvních stříhacích pokusech dbejte opravdu na správně držení nůžek, často děti dávají palec dolů. Stříhají tak vlastně vzhůru nohama. Proto vždy dítě upozorníme, že palec patří nahoru. Pomoci nám mohou i různé triky, jako např. nakreslit na palec malý obličej, který se musí koukat vzhůru k obloze. Stejně tak jim můžete polepit prstíky stejnou barvou jako ucho nůžek. Tak poznají, do kterého ucha strčit správný prst. Když se dítě naučí správně držet nůžky, čeká ho nejtěžší úkol, a to samotný pohyb s nimi. Úplně napoprvé se bude dítě snažit jen stříhnout do papíru. Je to pro něj těžký pohyb, který zahrnuje i rozevření nůžek. I s tímto dnešní doba počítá a je možné koupit nůžky s pružinou, která automaticky rozevře nůžky, nicméně i s obyčejnými lehkými plastovými nůžkami nebude v tomto ohledu velký problém. Ze začátku mu můžete připravit proužky barevného papíru, který rozstříhá na kousky. Nebojte se mu jít také příkladem a stříhejte s ním, určitě ho to bude bavit více.

Jakmile dítě nacvičí pohyb nůžkami a bude se ve stříhání zdokonalovat, bude se jistě dožadovat složitějších obrázků na vystřižení. A k tomu právě slouží náš sešit Stříhánky. Obrázky jsou řazeny dle obtížnosti, takže na začátku se dítě nejen zabaví, ale postupně se zdokonaluje. Krom toho mají obrázky v sobě i hravý prvek, např. po vystřižení složí obrázek jako puzzle, sestaví si žebřík či zavlní žížalou.

 

Na co tedy čekáte? Kupte naše Stříhánky a pusťte se s dětmi do Stříhání!

https://www.zoombee.cz/strihani/