Už jste si vystřihli stonožku?

V dětském světě roztomilé zvířátko se spoustou botiček nebo ponožek, v reálném světě dravec prvního řádu. Pojďme si o stonožkách říct trochu víc.

Stonožka patří mezi členovce, kteří tu žijí již více jak 400 milionů let. Proč patří mezi členovce? Protože jejich těla jsou složena z kroužků s končetinami, které jsou navzájem propojeny. A jak se pohybují? Jako vlna, jeden pár nohou udělá pohyb a dá signál dalšímu páru k pohybu. Díky tomu se jim nožky nezapletou.

Kde stonožku najdeme? Po celém světě! U nás v ČR stonožky dorůstají do 4-6 cm a schovávají se nejčastěji pod kůrou, kameny nebo ve spadaném listí. Stonožky jsou dravci, živí se drobnými živočichy, jako jsou například mšice nebo malí pavouci, k lovu jim slouží přední nožky s drápy a jedem (ale nebojte, pro nás lidi není tento jed nebezpečný).

A co je pravdy na tom, že stonožka má sto nohou? Stonožek je více druhů a dle toho se liší počet nohou, rozmezí se pohybuje od 30 do 382 nohou. Nicméně stonožka má vždy lichý počet nohou. Tzn. Že nikdy nemůže mít 100 přesně, buď má 49 článků, což je dohromady 98 nohou, nebo 51 článků s celkovým počtem 102 nohou.

Ta naše ze Stříhánek je ale jedinečná, a to nejen počtem nohou, ale také svojí přátelskou povahou a trpělivostí. Stále trpělivě a bezhybně čeká, až jí dcera spočítá, kolik že to nohou má :)

A pokud si při stříhání chcete také zazpívat, zkuste tu stonožkovou od Voskovce a Wericha  https://www.youtube.com/watch?v=NXFe8g8Y60Q

 

 DSCF0133